B.B.BODRUM SPOR KULÜBÜ

YELKEN ŞUBESİ

2021 YELKEN YAZ KURSLARI

Yelken yaz kurslarına kabul için üst yaş sınırı yoktur. 2021 yılı için sporcu kabulü için alt yaş sınırı 2015 ve öncesi doğumlulardır.

Kurs başlangıç tarihi 7 Haziran 2021’dir. Yelken yaz kurslarımız hafta içi 5 gün 09.30 – 13.00 saatleri arasıdır. Junior (2015 doğumlu sporcular) kursiyerlerimiz için ise (eğitmenlerimiz tarafından junior sınıfı olarak belirlenen sporcular) haftanın 3 günü 10.00 – 13.00 saatleri arasıdır.

Kurslarımız Optimist – Laser – Topper Omega ve Rüzgar Sörfü (Genç Sınıflar) ve Yetişkin Eğitimi sınıflarındadır.

Optimist, Laser ve Topper Omega için;

D1  – YELKENCİLİĞİN TEMELLERİ
D2 –  YELKENCİLİK
D3 – ÜST DÜZEY YELKENCİLİK

Rüzgar Sörfü için;

RS1- RÜZGAR SÖRFÜNÜN TEMELLERİ ̇
RS2 – RÜZGAR SÖRFÜ
RS3 – İLERİ DÜZEY RÜZGAR SÖRFÜ

Kurs Dönemleri

 1. Dönem 7 – 18 Haziran 2021 Sabahçı / Öğlenci
 2. Dönem 21 Haziran – 2 Temmuz 2021 Sabahçı / Öğlenci
 3. Dönem 5 – 16 Temmuz 2021
 4. Dönem 19 – 30 Temmuz 2021
 5. Dönem 2 – 13 Ağustos 2021
 6. Dönem 16 – 27 Ağustos 2021
 7. Dönem 30 Ağustos – 10 Eylül 2021
 8. Dönem 13 – 24 Eylül 2021

Kurs dönemleri sonunda sporcuların kulübümüzde lisanslı sporcu olabilmeleri için; D3 / RS3 Kademesini başarıyla tamamlamış olmaları, sporcunun kurs sonundaki genel değerlendirmesi ve sporcunun fiziksel özellikleri dikkate alınarak B.B.BODRUM SPOR KULÜBÜ YELKEN ŞUBESİ YARIŞ TAKIMINA dahil edilirler.

EĞİTİM

Genç sınıflar

Yaz kurslarımız 2021 yılı için Gençlik ve Spor Bakanlığı ile Türkiye Yelken Federasyonu tarafından gerekli izinler doğrultusunda hafta içi günleri saat 9.30 – 13.00 saatleri arasındadır. Kurs dönemlerimiz 2 haftalıktır. Planlanan kurs tarih ve saatlerinde herhangi bir değişiklik söz konusu olur ise değişiklik bir hafta önceden Telefon / Whatsapp yolu ile sizlere bildirilir.

Kulübe geliş ve gidişlerde belirtilen saatlere uyulmalıdır. Sporcular belirtilen saatte teslim edildikten sonra, yine belirtilen saatlerde velileri tarafından teslim alınacaklardır. Eğitim alanına velilerin girmesi yasaktır. Eğer sporcu velisi dışında başka biri tarafından teslim alınacaksa, bu durum kulübe bildirilmelidir.

Yetişkin kursları

2021 yılı için Gençlik ve Spor Bakanlığı Türkiye Yelken Federasyonu’nun belirlediği talimatlar doğrultusunda gerçekleştirilir. Kurslarımız 10 saatlik / 5 Saatlik  eğitimler halindedir. Yetişkin kurslarımıza kayıtlar belli bir program dahilinde olmayıp süreklilik arz etmektedir, detaylı bilgi için lütfen iletişime geçiniz.

KURS MALZEMELERİ – GEREKLİ EŞYALAR

Kurslarımız süresince sporcularımızın eğitim alacağı, teknik malzemelerin tümü (tekne, yelken, can yeleği, ipler, teorik eğitim gereçleri) kulübümüz tarafından karşılanmaktadır. Kurslara gelirken sporculardan istenen malzeme, araç ve gereçler şu şekildedir;

Genç Sınıflar; -Yedek deniz şortu ve tişört – Şapka, Havlu, Güneş Kremi – Defter-Kalem
– Düdük

Yetişkin Kursları ; – Yedek deniz şortu ve tişört – Şapka, Havlu, Güneş Kremi

ÜCRET

Genç Sınıflar için; 2021 yılı kurs dönem ücreti 2000 TL’dir. Kurslarımızda kardeş indirimi %15 olarak uygulanmaktadır. Ayrıca bir önceki döneme gelen kursiyerlerimize de indirim kurs ücretinde %15 olarak uygulanmaktadır. Haftada 3 gün gelen Junior kursiyerlerimizde bu ücret 1200 TL’dir ve yukarıda belirtilen indirimler geçerlidir. Kursiyerler indirimlerin sadece bir tanesinden yararlanabilir.

Genç Sınıflar için; eğer bir sporcu Bodrum’da ki herhangi bir okula kayıtlı ise (öğrenci belgesi ibrazı ile ) kurs ücreti 1700 TL’dır. Junior sporcular (hafta içi 3 gün eğitime katılıyorsa) için ise 1000 TL’dir. Herhangi bir indirim uygulanmayacaktır.

Genç Sınıflar için özel derse ilişkin; Tek saatlik eğtim ücreti 250 TL’dir. 10 saatlik paket program 2000 TL dir. 5 saatlik paket program 1200 TL’dir.

Yetişkin kursları için; 10 saatlik paket program 2000 TL dir. 5 saatlik paket program 1200 TL’dir. Tek saatlik eğitim ücreti ise 250 TL’dir.

YEMEK VE SERVİS

Kurslarımızda sporcularımıza ara öğün şeklinde yemek verilecektir. Yemek listesi sizlere kayıt sırasında haftalık olarak bildirilecektir. Yemek, kurs ücretine dahildir. Kurslarımızda servis hizmeti yoktur.

KAYIT İÇİN GEREKLİ BELGELER

1 adet fotoğraf

Kurs Kayıt formu

Eğitimlerimiz Türkiye Yelken Federasyonu, TÜRKİYE ULUSAL YELKEN EĞİTİM PROGRAMI ( TUYEP ) kapsamında olup, kurs dönemleri sonunda sporcularımıza Türkiye Yelken Federasyonu onaylı sertifikaları verilmektedir.

Kayıtlar www.bodrumsporyelken.org adresinden online olarak yada kulüpte kayıtformu doldurulması şeklinde gerçekleşir.

COVID ÖNLEMLERİ

Dünya Sağlık Örgütü ( WHO ) ve Uluslararası Olimpiyat Komitesi ( IOC ), T.C. Sağlık Bakanlığı’nın COVID-19 salgınının toplum sağlığı üzerindeki etkileri konusunda oluşturdukları önlemleri ve tavsiyeleri dikkate alarak bu yılki kurslarımızı  gerçekleştireceğiz.

Dünya Sağlık Örgütü ( WHO ) risk analizine göre, yelken faaliyetleri ÖNEMSİZ RİSK VE DÜŞÜK RİSK grubuna girmektedir.

Dünya Sağlık Örgütü ( WHO ) ve Uluslararası Olimpiyat Komitesi ( IOC ), T.C. Sağlık Bakanlığı ve Türkiye Yelken Federasyonu talimatları doğrultusunda yaz kurslarının uygulanma esasları şu şekildedir.

Sağlık ve Güvenlik

Kulübümüzde uygulanacak faaliyetler için mümkün olan en güvenli ve sağlıklı ortamın sağlanması adına prosedürler ve talimatlar titizlikle takip edilir. Bunlar aşağıdaki başlıkları kapsamaktadır;

Sağlık durumu görüntüleme (anketler, ateş ölçümü, vb.) düzenli olarak yapılmaktadır.

Sosyal mesafe

 • Çalıştırılan görevli, sporcu ve teknik ekiplerin dışında kimsenin tesislere girmesine izin
 • Teorik derslerimiz açık alanda ve mümkün olduğunca süre olarak kısa tutulup sosyal mesafe gözetilerek gerçekleştirilir.

Kişisel koruma ekipmanları (yüz maskeleri vb.) karada geçirdiğimiz sürede kullanılır.

Temizlik ve hijyen

 • Kulüp kullanım alanlarının ( dershane, kayıkhane, soyunma odası vb. alanların ) düzenli aralıklarla dezenfekte edilir.
 • Kulüp girişi, lavabolar, soyunma odaları gibi yoğun kullanım alanlarında dezenfektan ve gerekli temzilik maddeleri mevcuttur.
 • Tuvalet, duş ve soyunma kabinlerinin düzenli olarak dezenfekte edilmektedir.
 • Dışarıdan yiyecek- içeçecek getirilmesi, kişisel suluk kullanılmayacaktır. Bunlar gerekli tedbirler alınarak kulübümüz tarafından sağlanmaktadır

Tesise Giriş & Çıkış ve Tesis Kullanımı

 1. Tesise giriş ve çıkış tek bir noktadan, ana kapıdan kontrollü bir şekilde yapılmaktadır.
  • Tesise girişte araçlar için sporcu bırakma ve alma noktası (Sosyal İzolasyon Alanı ) mevcuttur. Veli sporcuyu bu alanda ilgili görevliye teslim edip o noktadan geri alacaktır.
  • Çalışan görevli, sporcu ve teknik personelin dışında kimsenin spor eğitim tesislerine (derslikler, kayıkhane, tekne park alanı, soyunma odaları ) girmesine izin verilmeyecektir.
  • Sporcu tesislerine istisnai olarak kabul edilecek kişiler önceden başvurarak randevu alacak ve idari onaydan sonra tesise alınacaklardır.
 2. Tesise girişlerde ateş ölçümü ve genel gözlem yapılacaktır.
  • Ateşi, öksürüğü, solunum sıkıntısı ve nefes darlığı vb. semptomları gösteren sporcu ve çalışanların gerekli izolasyon ve kontrol prosedürleri ivedilikle uygulanacak, bu kişiler ayrı bir alanda izole edilecek, eve veya hastaneye götürme süreci başlatılacaktır.
  • Risk unsurlarının ortaya çıkması durumunda tesise ve ekipmanlara yönelik derin temizlik işlemleri uygulanacaktır.
  • Kamu sağlık birimleri ile iletişime geçilecektir.
  • Kulübe sporcuların gelirken denize çıkacak şekilde giyinip gelmeleri gerekmektedir. Diğer taraftan yanlarında yedek kıyafetleri, şapka, güneş kremi ve havlularını yanlarında getirmeleri gerekmektedir. Sporcularımızın hiçbir kıyafet, eşya vb. diğer sporcular ile paylaşmamaları
  • Dışarıdan yiyecek içecek getirilmemelidir. Sporcular için su ve öğlen atıştırmalık kulübümüz tarafından sağlanacaktır.
  • Sporculara can yeleği tarafımızdan sağlanacaktır ve her günün sonunda dezenfekte edilecektir. Kişisel can yeleğini kullanmak isteyen sporcu kullanabilir.

Kulüp İçinde Sosyal Mesafe

 1. Tesise sporcu, ekip ve çalışanlar maskeli kabul edilecek ve tesiste bulunulan tüm süre zarfında maskeler takılı olacaktır.
 2. Tesise girişlerde ellere dezenfektan kullanımı zorunlu olmakla birlikte, ortak alan kullanımları sırasında el hijyeni (düzenli aralıklarla sık sık yıkama) kurallarına uyulacaktır.
 3. Tekne park alanları antrenörlerin gösterdiği bölgelerdir.
 4. Tüm alanlarda sosyal mesafe kurallarına uyulacaktır (2 metre kuralı).
 5. Eğitmenler ve öğrenciler arasında da 2 metre kuralına uyulacaktır.
 6. Bütün ortak alanlarda el dezenfektanı mevcuttur.

Dersliklerin Kullanımı

 1. Derslikler ve diğer kapalı alanlar kullanılmamaya özen gösterilecektir.
 2. Teorik eğitimler mümkün olduğunca açık alanda yapılacaktır.
 3. Eğitim dışında derslik girişi yasak olup, kapalı tutulacaktır.
 4. Kullanılması halinde kişiler arasında en az 3 metre olacaktır.
 5. Kullanımının hemen akabinde temizlik ve dezenfektan işlemleri gerçekleştirilecektir.
 6. Öğrenciler ofislere girmeyecektir.

Soyunma Odaları Kullanımı

 1. Tesislere, o günkü hava şartlarına uygun deniz giysilerini evlerinde giyerek gelip, yine aynı şekilde döneceklerdir.
 2. Duş ve soyunma odaları zorunlu olmadıkça kullanılmayacaktır. Kullanılması halinde sosyal mesafe kurallarına uyulacaktır.
 3. Soyunma odalarında aynı anda maksimum 8 kişi bulunacaktır ve 5 dk’dan fazla kalınmayacaktır. Toplam 4 adet soyunma odamız mevcuttur.
 4. Duş için; antrenörler tarafından gösterilen alanlardaki açık duş alanları mümkün olduğunca kullanılacaktır.
 5. Tüm alanlarda (duş hariç) maske takılacaktır.

Danışma Kurulu

Aldığımız önlem ve uygulamaları oluşumu ve güncellenmesinde bir danışma kurulumuz mevcuttur.

 • Danışma Kurulumuz;
 • Dr. Mustafa Özgün
 • Dr. Nihan Eren
 • Dr. Caner Çam
 • Av. Başak Cebeci